Chov v sádkách
Rozvoj lososovitých ryb u nás, zejména pstruha duhového, nastal až v šedesátých letech, kdy se začaly uplatňovat moderní poznatky z výživy a krmení, nové technologie chovu a plemenářské práce. V této době začala výstavba velkých pstruhařských farem s betonovými nádržemi, většinou dlouhého obdélníkového tvaru tzv. italského typu, např. pstruhařství Annín. Nejčastěji to jsou nádrže rozdělené mřížemi na 2 až 3 oddělení. Přítok i odtok je vždy celou přední nebo zadní částí stěnou. Pokud je dostatek čisté, chladné a kyslíkaté vody, dosahují farmy vysoké intenzity produkce.Základy technické a technologické parametry betonových bazénů jsou:Rozměry: délka 60 až 100m, šířka 2 až 4 m, hloubka 1 až 2 m
Celkový objem vody 120 až 180m 3
Optimální výměna vody v oddělení jednou za 15 až 30 minut
Nejpříhodnější teplota vody 16 0 CJsou- li nádrže rozděleny mříží nebo stupni na 2 až 3 části, obsádka druhého oddělení se snižuje o 20 až 30%. Ve třetím oddělení se snižuje o dalších 20 až 30 % ( celkem o 50 až 60% ) nebo se v posledním oddělení ryby nechovají a toto slouží k sedimentaci kalů před jejich odsátím mimo hlavní odtok vody.
Nejlépe rostou ryby na "první" vodě.
Jiná technologie používá kruhové nádrže ( většina z plastů ) umísťované často nad terénem, vybavené automatickými krmítky a rozvodem kyslíku.
Důležité opatření, které snižuje znečištění odtékající vody, je odkalování usazených exkrementů. V nejhlubším místě před odtokem vody se kanály vybavují odpadem,který se cyklicky otvírá a nečistoty se odplavují nebo odčerpávají mimo hlavní odtok vody. Kal odtéká na kalová pole nebo do čistírny odpadních vod, popř. do zvláštních nádrží k výrobě bioplynu.